Ботанічний заказник місцевого значення «Маслівський»

Маслівський ботанічний заказник місцевого значення площею близько 942 га знаходиться біля  села Маслівка Миронівського району Київської області і неподалік від границі з Черкаською областю .Село Маслівка розташоване на лівому березі річки Росави, яка впадає в притоку Дніпра - Рось. Маслівка (давня назва - Маслів Став, Маслів Брід), розташоване понад річкою Росавою, за 16 км від Миронівки, на автостраді Київ - Канів. 
      Типовий для Лісостепу Придніпров’я ландшафт, який охоплює лісовий масив на терасах р. Росави, лівої притоки р. Рось і невеликі ділянки в заплаві р. Рось. Наявність лісового масиву має велику наукову і природну цінність, оскільки на цій території зростають рідкісні та зникаючі види, занесені до Червоної книги України – лілія лісова, сон чорніючий,  коручка широколиста, валеріана дводомна,  підсніжник звичайний. 
     В підіску зростає барбарис, глід, терен. Рослинний покрив лучних ділянок являє собою угруповання заболочених лук з переважанням осокових ценозів, серед яких наявні малопоширені для даного регіону ценози осоки дернистої. В складі флори заплавних лук – типові лучно-болотні види, серед яких багато цінних лікарських рослин, таких як дягель лікарський, живокіст лікарський, гірчак зміїний, гадючник в’язолистий, герань лучна, жовтець їдкий.
    Знайомлячись з документами, ми виявили, що 1998 р. науковцями міжвідомчої комплексної лабораторії наукових основ заповідної справи було проведене дослідження трьох лучних ділянок заказника (в урочищах Плесо, Миронів Луг та Вилниця) з метою вирішення питання про можливість здійснення сінокосіння на цих лучних ділянках.
      Урочище Плесо знаходиться в заплаві р. Росави. Частина його - це заплаві: лука (площею близько 6 га, а в притерасній частині - вільшняк. Заплавна лука своїм рослинним покривом має для річок Лісостепу   Придніпров'я характер ; Основну площу тут займають осоково-різнотравні  лучно-болотні за свої характером угруповання із осокою гострою. Із видів різнотрав'я найбільші популяції утворюють живокіст лікарський, калюжниця болотна, жовтеці їдкий та повзучий, плакун верболистий. З краю співдомінує комиш лісовий. В надрічковій  смузі збільшується участь осок шершавої та лисячої. По берегу Росави зростають верби ламка та тритичинкова та клен ясенелистий. В цілому, це типова лучно-болоті ділянка із характерними для регіону видами осок та різнотрав'я,
       В урочищі Миронів Луг лучна ділянка  займає невелику площу - 1,5 га. Це майже округла лучна галявина в заплаві р. Росави, її напівколом оточує ліс. I це надає ділянці значної мальовничості. Це - дещо менш зволожена ділянка, ніж попередня, з переважанням осокових угруповань. Значну участь відіграють тут угрупованя осоки дернистої. Цей вид спорадично трапляється на Поліссі, на решті території України, в тому числі в регіоні досліджень трапляється зрідка. Крім цього виду, тут відмічені ще 3 види осок - гостра, побережна, шорстка. Під лісом групи утворює осот городній.  В смузі біля річки рясно зростають дягель лікарський, герань лучна.      
 Урочище Вилниця знаходиться неподалік від садиби лісництва (кв. 4),       
( Додаток 3) на березі Росави, площа лучної ділянки 3,5 га. Основну частину тут займають осокої угруповання осок дернистої га гострої. Із різнотрав'я рясно зростають жовтець їдкий, гадючник в'язодистий, герань лучна, плакун верболистий. Лише на цій ділянці виявлена картина цінної лікарської рослини - гірчака зміїного, відомого під назвам «змійовик», «ракові шийки». Ця ділянка в найбільшій мірі цікава тим, що тут значні площі займають угрупування осоки дернистої малопоширеної в даному регіоні.
       Таким чином, рослинний покрив всіх трьох ділянок являє собою угруповання заболочених лук з переважанням осоковим ценозів. Для збереження різноманіття флори та рослинності лук заказника слід регулярно, щорічно проводити сінокосіння на них. Якщо сінокосіння зняти, на луках будуть розвиватись чагарники, далі поступово  з'являтись дерева. Заболочена лук зміниться на водогий ліс, такі ліси в заказнику наявні. Але при ньому заказник втратить різноманіття болотної та лучної рослинності, чого не слід допускати, практиці заповідної справи в заказниках різних груп (ботанічних, лісових, гідрологічних) .. Обмеження сінокосіння практикується звичайно лише тоді, коли небажаним є фактор неспокою в заказниках зоологічного профілю (біля гніздів”їв).
  Тому даному випадку доцільно дозволити сінокосіння на вищенаведених лучних ділянках Маслівського заказника.


Ботанічний заказник місцевого значення «Маслівський»

Знаходиться в межах Ржищівського держлісгоспу, Маслівське лісництво – кв. 6 вид. 1, 2, 3, 4, 5, 6, кв. 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 25, 26, 27, 28, 29 (всі виділи) Миронівського району.  Площа заказнику складає 942,9 га. Оголошений рішенням виконавчого комітету Київської обласної ради народних депутатів Ххі скликання від 26.11.1991 р. №191, Рішенням Київської обласної ради ХХІІІ скликання від 05.10.2000 р. №232-13-ХХІІІ.

Немає коментарів:

Дописати коментар